once

Hayatta en az 1 kez…

Evet.

Hayatta bana göre en az bir kez yapılacak şeylerin büyük bir listesi var.

En az bir kez onyüzmilyon baloncuklu bir gazoz içeceksin mesela. İllaki gazlı bişey içeceksen mümkünse cam şişeden içeceksin. Bir kez elini yüzünü umursamadan karşındakine çocukça gülümseyerek, her yerin sos içerisinde hamburger yiyeceksin. Fotoğrafını bile çekseler umursamayacaksın. Hayatta hiç yapmadıysan işportada pazarlık edeceksin. Maksat 3-5 aşağıya almak değil, maksat güzellik. Bir kere bile olsa yüksekten düşeceksin. Ölmemek şartıyla. Tüm cesaretini toplayıp 10 dakikalık nefesini bir kerede içine çekip, yüksekten suya düşeceksin misal. Bir kez denizde gözünü açacaksın, en az bir kez. O güzelliği göreceksin. Çırpınmayı, kulaç atmayı bırakıp bir kez de olsa suyun altındaki sesleri dinleyeceksin. O çıkırtıları, o deniz kabuklularının birbirleri ile çarpışmasını belki. Hiç sevmesen bile hayatta, bir kez el şakası yapacaksın ya! Yap yani. Ama yerinde yap. Kimseyi kırmadan incitmeden.

Bir kere de olsa sarhoş olacaksın. İster alkolden ol, ister gülmekten, ister aşk sarhoşu ol. Aşk demişken: Bir kez parmağına o yüzüğü takacaksın en az. Boş eller hoş olmuyor bir kere. Takınca da vazgeçemiyorsun kolay kolay. Bir kez gönülden seveceksin. Her ne kadar şerefsiz haysiyetsiz bir insan da olsan, yaradan mutlaka seni ters düz edecektir. Bir kez gönülden seveceksin. Bir kez de olsa oturup dua edeceksin. Ellerini açıp, başka hiç bir çaren kalmadığında, her kime, neye inanıyorsan. Adını ister Allah kolay, ister Tanrı, istersen de Güneş. Ne olursa olsun bir kere hayatta sığınacaksın. “Ben sığınmam” deme. Ölmeden son nefesini verirken sığınacaksın elbet. Herkesin bir mabedi var.

Bir kere de olsa birine sadaka vereceksin. Sonra hayaller kurup, o akan burnu suratında donmuş çocuğun akşam eve gittiğinde nasıl bir hayat yaşadığını hayal edeceksin. Etmelisin. Etmelisin ki, haline şükredebilesin. O muza bineceksin arkadaş. O tatil yerinde herkesin bindiği muz varya o muz. Hah işte. Ona binecen bak. Ahahahahah. Ben daha binmedim. Hayalini kurduğun bir arabayı süreceksin. O makine altında titrerken, sen her kırbaçladığında coşarken, ya da hızlı olmasına gerek yok ya, resmen filmlerdeki gibi, eski 88 model bi BMW, açacaksın camı, gün batımı, uzuuuun saçlarını yalayacak rüzgar. Bir kere bunu yaşacaksın. radyoda tam da o an, en sevdiğin şarkı da çıktı mı, hmmmmmmmpf, deyme keyfine.

Oturup bir falezden gün batımını izleyeceksin en az bir kere. Ölmeden bunu görmen kaçınılmaz. Yanında da güzel bir dostun olsun ama. Vurun birer kadeh. Şenlensin ortalık. Zaten sonra konuşmaya başlarsınız.

Gideceğin yerleri erteleme! Sakın ha! Kimse için, hiçbir şart altında erteleme! Sonra pişman oluyorsun. En az bir kez aklındaki yerlere git. O internetten gördüğün pozların hepsini çek. Çok mu sıradan? Ulan olsun be. Görmedim demezsin. Çok önemli.

“Ayyyh ben anlıyorum da konuşamıyorum” deme hiçbir zaman. En az bir kez konuş senin dilini bilmeyen biriyle. Merak etme, o zaman seni öyle ya da böyle anlayacak. İnsansın sen. Karşındaki de insan. Bi yolunu bulursunuz. Başka hayatlara dokunmaktan çekinme. En az bir kez ne yerler ne içerler sor. Salak salak sex muhabbeti yapma çocuğum. Olacak bişey varsa en az bir kez olur zaten. Nerde doğmuş, nereye gider en az bir şehir ismi söylesin sana. Sen de onu cebine koy.

En az bir kez cenazeye katıl. Evet üzücü. Ama insanın hayatına çok şey katıyor. Ben en yakın dostlarımdan birisini gömdüm. Değişik bir his. Mekanı cennet olsun.

En az bir kez boş yolda, boş bir binada ya da şehirde bulun. İnsanlar yokken nasıl olabilir düşün. Hayallere dal. Ne bileyim. Belki nüfus sayımı. Belki de gecenin 3ü 4ü.

En az bir kez kağıt helva ye. Arasında da dondurma olsun. Ha dondurma demişken, yiyebilirsen AOÇden ye dondurmayı. Daha iyisini zor bulursun. En az bir kez bir hayvanı sev ellerinle. Sana muhtaç birşeyin nasıl baktığını gör gözlerine. Yakınlaş korkma. Zaten kendini sana teslim eden hayvan ıssırır mı hiç? Tek istedikleri azıcık şevkat, azıcık da şımarmak. Karşılıksız sevgi çoğu zaman hayvanlarda.

Anahtarını bir kez kapının arkasında unut. Salak gibi kredi kartıyla kapının dilini itmeye çalış en az bir kere. Çilingire para vermeyecen ya 😀

Hiç huyun değilse bile en az bir kere yemeğini yapana teşekkür et. Ama içten olsun ha, gözlerine bakarak. Çok şey kazanırsın. O kişi yatağını da düzlüyorsa, çamaşırını da yıkıyorsa hele, eşşeklik etme. Evlenirsen hayat müşterek. Ama işinize gelirse değil. Her zaman müşterek. Seni mutlu edeni en az bir kere güldür ki, güzel hatırlasın seni.

Birinden ayrılırsan, ya da küserseniz: Salak gibi unutmaya çalışma. Unutamazsın. Zaten anlamı ne ki? Zorla mı ayırdılar?Hafta en az bir kez güzel anılarınızı hatırla. Varsa beraber aldığınız üç beş çaput. Atma sakla. Lazım olur. “Salaksın” dediğinizi duyar gibiyim. =) Bence asıl salak sizsiniz.

Boncuklu tabanca ile ateş etmediysen, suda yüzen balonları vurmadıysan, düdüklü lolipop yemediysen, yumiyum için savaş vermediysen, “eti pufun en vitaminli yeri dökülen taneleridir”i bilmiyorsan, pokemon akşamları nedir senin için anlam ifade etmiyorsa, sokakta arkadaşlarınla hiç çekirdek çitlemediysen, saklambaçta gece karanlığında kafanı yarıp eve gitmediysen, dikiş atılmasına rağmen oyuna dönmeyi sayıklamadıysan, komşunda yatıp kalkmadıysan, annenin gününde mercimekli köfteyi sanki oksijen tüpünmüş gibi sahiplenmediysen, uçan balonun olmadıysa hiç, kasetten kayıt dinlemediysen, bu bahsi geçen kasetler ile kurşun kalem arasındaki ilişkiyi bilmiyorsan, kurşun demişken, kurşun askeri okumadıysan, laz bakkal kimdir bilmiyorsan, tahsin amca nerden çıktı diyorsan, minik kuş gerçekten minik midir bilmiyorsan, pazar günleri saat sabah 10da neden tüm çocuklar ayaktaydı hiçbir fikrin yoksa, düğün arabasıın önünü kesmek ne demek, nikahtan badem şekeri çalmak nedir bilmiyorsan, kısacası çok uzatmadan, gerçekten çocuk olmak nedir bilmiyorsan, en az bir çocuğuna, bir kez öğret bunları. Bunlar halen güzel şeyler. Çağları geçmiş olabilir ama, bunlarla büyüyen bizler kötü insanlar olamadık. Senin çocuğun da olmaz.

Bir de son olarak, bir kere “bilmiyorum” diyin be kardeşim en az. Hatta bunu sık sık kullanın bak. =)

 

Haydi selametle 😉